2009
„Moby Dick czyli światłoczułe działanie.

Projekt składa się z dwóch części, odbywających się przy świetle naturalnym i po zmroku. W czasie pierwszej – od godz. 18.00 do 20.00 po Starym Rynku krążyć będzie specjalnie zbudowana ruchoma camera obscura, czyli ciemnia optyczna, do której widzowie, także najmłodsi, będą mogli wejść by poznać zasadę działania najstarszego fotograficznego mechanizmu i doświadczyć wrażeń jakie towarzyszyło pionierom fotografii podczas wykonywania ich prób. W drugiej części, od godz. 21.00 do 01.00 przed Arsenałem działać będzie „Firma portretowa”, samodzielna jednostka fotograficzna: aparat, studio i ciemna zarazem. Widzowie będą mogli uczestniczyć w całym procesie realizacji zdjęcia w tradycyjnej technice i poznając tajniki światłoczułości najpierw jako portretowany model, a następnie obserwując proces wywołania fotografii. Na końcu otrzymają na pamiątkę swoją fotografię.

Plener fotograficzny OBSCUR on TOUR

W dniach 7-12 sierpnia 2009r w Wągrowcu odbył się I Plener fotograficzny Obscur on TOUR.W imprezie wzięli udział członkowie Klubu Fotograficznego Blowup - Powiększenie z Wągrowca, twórcy z Poznania skupieni wokół KF "Świetlica", oraz niezależny fotograf Marek Koteras z Janikowa. Gościem specjalnym był Janusz Nowacki. Hasło przewodnie pleneru - "ku fotografii ubogiej" - zaproponowane przez Bogusława Biegowskiego - nawiązujące do klasycznego tekstu Grotowskiego - "ku teatrowi ubogiemu". Swojej tezie Biegowski dał głęboką podbudowę teoretyczną. Sytuacja, kiedy współczesne narzędzia fotografa stały się wysoko rozwiniętymi technologicznie - maszynami-komputerami do rejestracji obrazu, skłoniła wielu fotografów do powrotu do archaicznych technik, jakimi są np. pinhole. W ten sposób fotografowie narzucają sobie ograniczenia, które stają się ich atutem. Współczesny fotograf - artsta powinien wyzbyć się eklektyzmu w budowaniu obrazu fotograficznego (np. photoshop, fotokasty), powinien dążyć do SAMOOGRANICZANIA. Nawiązując do metody Grotowskiego w teatrze, fotograf powinien rozwijać przede wszystkim swoje rzemiosło, co doprowadzić powinno do odnalezienia pierwiastka metafizycznego. ("Każda technika prowadzi do metafizyki" - J.P. Sartre). Powinnością fotografa jest dążenie do redukcji, rezygnacja ze wszystkich zbędnych elementów obrazu fotograficznego. Wyzbywając się niepotrzebnych elementów, znajdzie dla siebie obszar całkowitej fotograficznej wolności. Pomysł Biegowkiego był w czasie pleneru konsekwentnie realizowany przez Kolektyw Fotograficzny " Świetlica" za pomocą "samojezdnej jednostki fotograficznej obscur"                             Lech Szymanowski Wągrowiec 01.11.2009r.

Obscura (Camera Obscura)

Na papierze fotograficznym o szerokości 1 metra fotografujemy samojezdną, wielkoformatową kamerą otworkową widoki i panoramy miast, miasteczek i wsi. Archaiczna technologia oraz wielogodzinne naświetlanie przenoszą działanie z wymiaru czysto fotograficznego w obszar towarzyski i społeczny. Podczas naświetleń nawiązujemy specyficzne relacje z otoczeniem, tubylczą ludnością i absolutem …
(c)2019, All Rights Reserved Świetlica