Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej w godzinach 18.00 do 20.00 po Starym Rynku w Poznaniu krążyła specjalnie zbudowana ruchoma Camera obscura, z działaniem której można było się zapoznać wchodząc do jej wnętrza. W drugiej od godziny 21.00 do 01.00 zamieniliśmy nasz aparat na "firmę portretową" wykonującą na miejscu portrety techniką wtórnika bromowego.  

W dniach 7-12 sierpnia 2009r w Wągrowcu odbył się I Plener fotograficzny Obscur on TOUR.W imprezie wzięli udział członkowie Klubu Fotograficznego Blowup - Powiększenie z Wągrowca, twórcy z Poznania skupieni wokół KF "Świetlica", oraz niezależny fotograf  Marek Koteras z Janikowa.Gościem specjalnym był Janusz Nowacki. Hasło przewodnie pleneru - "ku fotografii ubogiej" - zaproponowane przez Bogusława Biegowskiego - nawiązujące do klasycznego tekstu Grotowskiego-"ku teatrowi ubogiemu".  

Na papierze fotograficznym o szerokości 1 metra fotografujemy samojezdną,  wielkoformatową kamerą otworkową widoki i panoramy miast, miasteczek i wsi.  Archaiczna technologia oraz wielogodzinne naświetlanie przenoszą działanie z wymiaru czysto fotograficznego w obszar towarzyski i społeczny.